Çankaya Üniversitesi -
×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Üniversitemiz Canbee Uydu Takımı Cansat 2021 Ön Elemede Dünyada İlk 5'te

 

Üniversitemiz öğrencilerinin kurduğu CanBEE Uydu Takımı, Amerikan Astronomi Topluluğu (AAS) tarafından düzenlenen CanSat Competition Model Uydu Yarışmasında önemli bir başarı elde etti. American Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile U.S. Naval Research Laboratory, Lockheed Martin, Siemens gibi öncü ARGE faaliyetleri yürüten firmalar tarafından da desteklenen yarışmada Üniversitemiz CanbEE ekibi, ‘Ön Eleme’yi geçerek Dünyada ilk 5’te yer aldı.

FİNALDE SANAL ATIŞ YAPILACAK

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Elektronik Haberleşme Mühendisliği Bölümü, Yazılım Mühendisliği Bölümü ve Makine Mühendisliği Bölümünden öğrencilerimizin yer aldığı CanBEE ekibimiz, elektronik ve mekanik bir tasarım ile yarışmaya katılarak elde ettikleri derece ile güzel bir başlangıç yaptı. Ön elemenin ardından ekibimiz, kritik tasarım için çalışmalara başlayacak. Ekibimiz, bir sonraki aşamada Zoom üzerinden Critical Design Review (CDR) yani Kritik Tasarım İncelemesine katılacak. Bu aşamayı geçen ekipler ise finalde ‘Sanal Atış’ yapmaya hak kazanacak. 

VERİLER GERÇEK ZAMANLI AKTARILACAK

Dünyanın dört bir yanından üniversitelerin katılım gösterdiği yarışma kapsamında uzay araştırmalarında karşılaşılan gerçek problemler modellenerek, tüm takımlara görev olarak tanımlanmakta ve bu görevi başarı ile tamamlamaları beklenmektedir. CanSat Model Uydu Yarışmasının bu seneki konusu doğadan esinlenilen bir tasarım çerçevesinde belirlendi. Uydu konteynırı içerisinde iki adet otorotasyona sahip bilim araçları yer alacak. Konteynır roketten ayrıldıktan sonra içerisindeki bilim araçları ile paraşüt kullanarak irtifa kaybedecek, ardından ise sıra ile bilim araçlarını serbest bırakacak. Bilim araçları ve konteynırlar bu süreçte topladığı tüm verileri yer istasyonuna gerçek zamanlı olarak aktaracak.

 

 


Duyuru Ekleme Tarihi : 19.03.2021 10:02