Çankaya Üniversitesi -
×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Çankaya Üniversitesinden Peş Peşe Matematik Başarıları

URAP Dünya Alan Sıralaması 2021-2022 sonuçları açıklandı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde bulunan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı Dünya Alan Sıralaması’na göre Çankaya Üniversitesi zirvedeki başarısını bu yıl da sürdürerek Türk Üniversiteleri arasında yine birinci sırada yer aldı. Üniversitemiz böylece 2020-2021 ve 2021-2022 yılları URAP Matematik Bilimleri sıralamalarında üst üste iki kez Türkiye 1.si oldu.

Çankaya Üniversitesi matematik alanında uluslararası sıralamalarda da başarısını sürdürüyor. Çin merkezli bağımsız derecelendirme kuruluşu Shanghai Ranking Consultancy tarafından yapılan ShanghaiRanking–GRAS 2022 Akademik Konular Küresel Sıralamasında Matematik alanında dünyada sıralamaya giren 500 üniversite arasında 101-150 bandında yer alan Çankaya Üniversitesi sıralamaya Türkiye’den girebilen tek üniversite olarak dikkat çekti.

Ulusal Tayvan Üniversitesi tarafından yayınlanan "Dünya Üniversiteleri için Bilimsel Makalelerin Performans Sıralaması" NTU Rankings by Subjects 2022 sıralamasında da Çankaya Üniversitesi, Matematik alanında sıralamaya giren 499 dünya üniversitesi arasında 4. sırada, Türkiye’de ise 1. sırada yer aldı.

 “MATEMATİK ALANINDAKİ BAŞARILARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Çankaya Üniversitesinin 25 yılı aşkın bilgi birikimi ve tecrübesiyle dünyada ve Türkiye’de başarılarıyla adından söz ettirdiğini vurgulayan Rektörümüz Prof. Dr. Can Çoğun, “Çeyrek asırdır sürdürdüğümüz eğitim-öğretim, araştırma ve yayın çabalarımız neticesinde ulusal ve uluslararası çok sayıda başarıya imza attık. Matematik alanında elde ettiğimiz sıralamalar da bunun göstergesidir. Güçlü akademik kadromuz ve yönetim olarak bilimsel çalışma ve araştırmalara verdiğimiz önemin karşılığı almanın gururunu yaşıyoruz. Bu başarıda emeği geçen tüm Çankaya Üniversitesi ailesini tebrik ediyorum.” diye konuştu.

“DÜNYA SIRALAMASINDA 151 BASAMAK YÜKSELDİK”

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Fen – Edebiyat Fakültesi Matematik Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Fahd Jarad ise şöyle konuştu:

“Çankaya Üniversitesi Matematik Bölümümüz, son 5 yılın akademik performansının değerlendirildiği URAP 2022 Alan Sıralamasında ve dünyada yayınlanan çeşitli sıralamalarda büyük başarı elde etmiştir. Üniversitemiz, Matematik Bilimlerinde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’de 1. sırada yer almıştır. URAP Dünya sıralamasında ise 151 basamak atlayarak 227. sıraya yükselmiştir."

 


Duyuru Ekleme Tarihi : 13.09.2022 11:36


Duyuru Güncelleme Tarihi : 14.03.2023 09:54