Çankaya Üniversitesi - Üniversite Hakkında
×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Üniversite Hakkında

“THE (Times Higher Education) World University Rankings 2021”

Kurumların öğretim, araştırma, bilgi transferi ve uluslararası görünümdeki performansını ölçen bir sıralama olan THE (Times Higher Education) World University Rankings 2021 Dünya Sıralamasında, Çankaya Üniversitesi, listeye giren 1527 üniversite arasında 401-500 bandında yer aldı.

Türkiye’den 43 üniversitenin girebildiği sıralamada, üniversitemiz Türkiye üniversiteleri arasında ise 1. sırada yer almıştır.

Üniversitemiz, atıf sıralamasında ise listeye giren Türk üniversiteleri arasında Türkiye 1.si, Dünyada ise atıf sıralamasında 9 üniversite ile beraber birinciliği paylaşmaktadır.
“THE Asia University Rankings 2020”

Times Higher Education (THE) tarafından yayınlanan, üniversiteleri en kapsamlı ve dengeli karşılaştırmaları sağlamak için öğretim, araştırma, bilgi transferi ve uluslararası görünüm gibi tüm temel görevlerinde değerlendiren Asya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında, Çankaya Üniversitesi listeye giren 489 üniversite arasında 65. sırada yer aldı.

Türkiye’den 34 üniversitenin girebildiği sıralamada, üniversitemiz Türkiye üniversiteleri arasında ise 2. sırada yer almıştır.
“THE (Times Higher Education) Emerging Economies University Rankings”

Çankaya Üniversitesi , THE Emerging Economies University Rankings 2020 Dünya Sıralamasında, listeye giren 533 üniversite arasında 87. sırada yer aldı.

Ekonomisi gelişmekte olan üniversiteleri değerlendiren ve Türkiye’den 34 üniversitenin girebildiği sıralamada, üniversitemiz Türkiye üniversiteleri arasında ise 4. sırada yer almıştır.
“THE (Times Higher Education) Impact Rankings for Individual SDGS - Industry, Innovation, and Infrastructure”

Times Higher Education Impact Rankings Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDGs) üniversiteleri değerlendirmek üzere genel performans tabloları sunar. Endüstri, Yenilik ve Altyapı alanlarında kapsamlı ve dengeli karşılaştırmalar sağlamak amacı ile yapılan değerlendirmedir.

THE (Times Higher Education) Impact Rankings for Individual SDGS - Industry, Innovation, and Infrastructure 2020 sıralamasında, Çankaya Üniversitesi, listeye giren 494 üniversite arasında 301-400 bandında yer aldı.

Türkiye’den 33 üniversitenin girebildiği sıralamada, üniversitemiz Türkiye üniversiteleri arasında ise 19. sırada yer almıştır.
“THE Young University Rankings 2020”

THE Young University 2020 Dünya Sıralamasında Çankaya Üniversitesi, listeye giren 414 üniversite arasında 88. Sırada yerini aldı.

50 yaşında veya daha küçük olan Dünyanın en iyi üniversitelerinin sıralandığı ve Türkiye’den 23 üniversitenin girebildiği Times Higher Education Genç Üniversite sıralamasında, üniversitemiz Türkiye üniversiteleri arasında ise 2. sırada yer almıştır.
“QS World University Rankings EECA (Emerging Europe and Central Asia)”

Yükselen Avrupa ve Orta Asya üniversitelerinin sıralamasını veren QS World University Rankings EECA 2021 Dünya Sıralamasında Çankaya Üniversitesi, listeye giren 400 üniversite arasında 221-230 bandında yer almıştır.

Türkiye’den 55 üniversitenin girebildiği sıralamada, üniversitemiz Türkiye üniversiteleri arasında ise 29. sırada yer almıştır.
“URAP 2020-2021 Dünya Sıralaması”

2009 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan URAP, yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendirmek için bilimsel metotlar geliştirmeyi ve yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmayı amaçlamaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen veriler ile üniversitelerin kendi akademik performanslarını diğer üniversitelerle karşılaştırabilmesine ve belirlenen göstergelere göre gelişmeye açık yanlarını fark etmelerine yardımcı olmayı hedefleyen URAP 2020-2021 Dünya Sıralamasında Çankaya Üniversitesi, Türkiye’den sıralamaya girebilen 111 üniversite arasında 24. sırada yer aldı.

Dünyadan 3000 üniversitenin girebildiği sıralamada, üniversitemiz Dünya genelinde ise 1478. sırada yer almıştır.
“UI GreenMetric Rankings”

UI GreenMetric World University Ranking, 2010 yılında başlatılan Universitas Indonesia'nın bir girişimidir. Bu sıralamanın amacı, dünyanın her yerindeki üniversitelerde Yeşil Kampüs ve Sürdürülebilirlik ile ilgili mevcut durum ve politikalara ilişkin çevrimiçi anketin sonucunu vermektir. Üniversite liderlerinin ve paydaşların dikkatini çekerek, küresel iklim değişikliği, enerji ve su tasarrufu, atık geri dönüşümü ve yeşil ulaşım ile mücadeleye daha fazla önem verilmesi beklenmektedir.

UI GreenMetric Rankings 2020 Dünya sıralamasında, Çankaya Üniversitesi listeye giren 912 kurum arasında 595. sırada yer aldı.

Türkiye’den 56 üniversitenin girebildiği sıralamada Türkiye üniversiteleri arasında ise üniversitemiz 41. sırada yer almıştır.
“SCIMAGO Institution Rankings 2020”

Araştırma performansına, yenilikçi yaklaşımlarına/çıktılarına ve toplumsal etkiye dayalı 3 farklı kritere göre değerlendirme yapan SCIMAGO Institution Rankings 2020 Dünya sıralamasında, tüm sektörleri kapsayan kategoride Çankaya Üniversitesi, listeye giren 7026 kurum arasında 736. sırada yer aldı.

Tüm sektörleri kapsayan kategoride listeye Türkiye’den 81 kurumun girebildiği sıralamada üniversitemiz 22. sırada yer almıştır.

Bir diğer sıralama kategorisi olan “Yüksek Öğretim” sıralamasında ise listeye Türkiye’den 78 Üniversite girebilmiş ve üniversitemiz bu sıralamada yine 22. sırada almıştır.