Çankaya Üniversitesi -
×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Üniversitemizde Uluslararasılaşma Faaliyetleri Devam Ediyor

Vekil Rektörümüz Prof. Dr. H. Hakan Maraş ve Dr. Öğr. Üyesi Gül Tokdemir, 25 Nisan 2023 günü yapılan, Avrupa Birliği Erasmus+ kapsamında desteklenen ve Üniversitemizin proje ortağı olduğu “SAGRE- Tools for digital and sustainable agriculture - Smart AGri Expert” isimli proje toplantısına katılmak üzere görevli olarak Prag/Çekya’ya gitmişlerdir.

Bu görev sırasında, Çankaya Üniversitesinin Avrupa Kıtasındaki üniversitelerle ikili iş birliği çalışmalarına öncülük etmek amacıyla, Prof. Dr. Maraş ve Dr. Öğr. Üyesi Tokdemir, 24 Nisan 2023 günü Almanya’nın Dresden kentindeki Dresden Teknik Üniversitesinde (Technische Universität Dresden -TUD) Mühendislik Okulu bünyesindeki Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi Uluslararası İlişkiler Danışmanı Maike Heitkamp-Mai, Akustik ve Konuşma İletişimleri Enstitüsü, Akustik ve Haptik Biriminde Kıdemli Araştırmacı Serkan Atamer ile görüşmeler yapmışlar, sonrasında olası iş birliği kapsamında faydalanılabilecek araştırma çalışmaları ve laboratuvarlar hakkında bilgi almışlardır. Akustik alanında iş birliği yapılabileceğini, toplantı günü orada bulunamayan Kürsü Başkanı Prof. Dr. Ercan Altinsoy’a konuyu ayrıntılarıyla açıklayacaklarını ve potansiyel iş birliği alanlarını belirleyebileceklerini bildirmişlerdir.  Bunun yanında öğrenci ve akademisyen değişimi konularında da iş birliği fırsatlarının değerlendirilebileceğini iletmişlerdir.

                                                    Akustik Laboratuvarı

                             Çoklu Model Etkileşim Laboratuvarı

Öğretim Üyelerimiz, 25 Nisan 2023 günü Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi (Czech Univeristy of Life Sciences – CZU) Birinci Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Michal Lostak ile görüşmüşlerdir. Üniversitenin daha ziyade sosyal bilimler odaklı olduğu, bu nedenle İktisat, İşletme ve İdari Bilimler konusunda iş birliği olanakları olabileceği, bilişim konusundaki iş birliklerinin de İktisat ve İşletme Fakültesi bünyesindeki Bilgi Mühendisliği Bölümü, diğer mühendislik alanlarında iş birliklerinin ise Mühendislik Fakültesi birimleri ile yapılabileceği değerlendirilmiş olup, üniversite genelinde akademisyen ve öğrenci değişimlerinin söz konusu olabileceğine karar verilmiştir.

Prof. Dr. H. Hakan Maraş, 26 Nisan 2023 günü, Prag Çek Teknik Üniversitesi (Ceske Vysoke Ucení Technicke v Praze – CTU)  Rektör Yardımcısı Prof. Oldrich Stary, Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Dr. Volfgang Melecky ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Jana Ruckerova’nın katılımı ile bir toplantı yapmışlardır. Toplantıda, karşılıklı olarak üniversitelerin tanıtımları yapılmış, olası iş birliği alanları ele alınmıştır. Her iki üniversitenin de bünyesindeki akademik birimler açısından çok uyumlu olduğu, öğretim üyelerinin araştırma çalışmaları için iş birliği yapabilecekleri, öğretim elemanı ve öğrenci değişimlerinin söz konusu olabileceği değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler ışığında, bireysel iş birliği alanlarının oluşturulabilmesi için bir çatı protokolün yapılmasının uygun olacağı kararlaştırılmıştır.

--

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Buket Akkoyunlu, 24 - 25 Nisan 2023 günlerinde Freiburg’da düzenlenen Üniversitemizin de proje ortağı olduğu Horizon Europe kapsamında desteklenen “Science Factory” açılış (Kick off) toplantısına katılmak üzere görevli olarak Almanya’ya gitmiştir. Horizon 2020 – Ufuk Avrupa / Avrupa Birliği'nin bilimsel kaynaklarını birleştiren bilimsel araştırma programları sistemi içinde, 2021 – 2027 yılları arasında yürütülecek olan araştırma ve inovasyon çerçeve programı olup Avrupa’da bilimsel bilginin üretilmesi, okul - sanayi iş birlikleri oluşturulmasını amaçlamaktadır.

3 yıllık Science Factory Projesi  (Almanya, Hırvatistan, Kıbrıs, Portekiz, Türkiye) içerisinde beş ülke yer almaktadır. Bu proje kapsamında, toplumlardaki bilim insanı ve bilimsel bilgi sayısını artırmayı, okul – üniversite – sanayi iş birliğini güçlendirmeyi ve gençlere kariyer planlamalarında yol gösterici olmak amaçlanmaktadır.  Toplantıda proje ortaklarına, gençlerin kariyer planlamaları için örnek bir uygulama olan  “Çankaya Üniversitesi Lise Okulu”  çalışmaları hakkında bilgi sunulmuştur.  

 

 


Duyuru Ekleme Tarihi : 03.05.2023 15:04


Duyuru Güncelleme Tarihi : 25.05.2023 11:57