Çankaya Üniversitesi -
×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

ÖĞRENCİLERİMİZ NASA SPACE APPS CHALLENGE'DA 'CO-INFO-19' UYGULAMASIYLA KÜRESEL FİNALİST OLDU

Çankaya Üniversitesi öğrencilerinden oluşan takım, Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın 2012 yılından beri yürüttüğü Space Apps Challenge’da küresel finalist oldu. Çankaya Üniversitesi ekibi, geliştirdikleri ‘CO-INFO-19’ mobil uygulamasıyla dünyada ilk 37 takım arasına girmeyi başardı. Türkiye’den sadece 3 takımın sıralamaya girdiği yarışmanın sonuçları Aralık 2021'de açıklanacak.

Küresel jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda NASA Space Apps 2021’de küresel finalist olan CO-INFO-19 ekibi Üniversitemiz Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Gül Tokdemir’in koordinatörlüğünde, Çankaya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu Sezer Uğuz, 3. sınıf öğrencileri Gizem Akgönüllü, Sena Simay Yaşar ile lise öğrencisi Gülce Akgönüllü’den oluşuyor.

COVİD-19 HASTALARINA YARDIMCI OLACAK MOBİL UYGULAMA TASARLANDI

Çağımızın en büyük salgını olan Covid-19 ile ilgili yaratıcı ve kullanışlı bir uygulama tasarlayan takım, ‘CO-INFO-19’ adlı mobil uygulama ile Covid-19 hastalığının insanlara yaşattığı zorlukları kolaylaştırmayı ve risklere karşı kullanıcıları uyararak insanlara yardımcı olabilmeyi amaçlıyor.

‘CO-INFO-19’ uygulaması ile kullanıcılar, çevrelerindeki riskli veya risksiz kişilerin bilgilerine ulaşabilecek. Uygulama Covid-19 hastalığı olan kullanıcılar için karantina günlerini takip edecek. Ayrıca uygulama kullanıcının konum bilgilerini kullanarak online alışveriş siteleri, psikolojik destek sağlayan kurum ve kişiler, profesyonel temizlik hizmeti veren şirketler hakkında da kullanıcıya bilgi verecek. Uygulama sayesinde 60 yaş üstü Covid-19 hastası olan kişilere ise evde hizmet veren doktor ve hemşirelerin bilgileri sağlanacak.

KORONAVİRÜS HASTALARI BİRBİRLERİ İLE SOHBET EDEBİLECEK

Covid-19 bulaşmış kullanıcıların sohbet edebileceği, birbirlerine soru sorabileceği ve karantinadaki kullanıcıların sağlıkları hakkında bilgi paylaşabileceği bir uygulama tasarlayan ekip, korona virüs hastalığında insanların yalnız olmadıklarını ve destek alabilecekleri pek çok yöntem sunuyor. Kullanıcılar, uygulama üzerinden güncel Covid-19 haberlerini de takip edebilecek.

 


Duyuru Ekleme Tarihi : 17.11.2021 16:09