Çankaya Üniversitesi -
×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Türk Eğitimine Gönül Vermiş, Kurucumuz Sıtkı Alp'In Hayat Hikayesi Belgesele Dönüştü

Ömrünü eğitime adamış bir çınar, idealist, hayallerinin peşinden koşan matematik öğretmeni, Çankaya Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Sıtkı Alp’in 1938 yılında Erzurum’un Şenkaya ilçesi Zümrüt köyünde başlayan ve binlerce öğrenciye dokunan yaşam hikâyesi belgesel oldu.

Kitaptan Esinlenilerek Hazırlandı

Ömrünün 65 yılını eğitime adayan ve nice başarılı nesillerin yetişmesine olanak sağlayan Çankaya Üniversitesi ve Arı Okulları Kurucusu Sıtkı Alp’in örnek alınacak öyküsü belgesel ile ölümsüzleştirildi. Sıtkı Alp’in eğitim ve meslek hayatını anlatan belgesel, “Eserleri Sözlerinin Ötesinde Bir Eğitimci: Sıtkı Alp’in Kaleminden” isimli kitabından esinlenilerek hazırlandı.

Belgeseli Sinema Sanatçısı Parla Şenol Seslendirdi

Belgeselin metin yazımı, fotoğraf, görüntü ve belge arşivi çalışmaları Tanıtım ve Kültür Daire Başkanlığı tarafından titizlikle yürütüldü. Ömrünü çocuklara, gençlere ve eğitime adayan, eğitimden kazandığını eğitime harcayan, "yeniden doğsam yine öğretmen olurdum" diyebilecek kadar mesleğine gönül veren Sıtkı Alp’in hayat hikâyesinden oluşan belgeselin kurgusu için arşivin tozlu sayfalarında yer alan fotoğraf ve videolar tek tek incelenerek derlendi. Belgeselin çekim ve prodüksiyon sürecindeki çalışmaları Tif Yapım büyük bir titizlikle yürüttü. Sıtkı Alp’in hayatının, ilk eğitim yıllarının, Arı Dershanesinden Arı Okullarına ve Çankaya Üniversitesine uzanan eğitimcilik yolculuğunun anlatıldığı belgeselin seslendirmesi için de özel bir çalışma yapıldı. Sinema, ses sanatçısı ve oyuncu Parla Şenol, sesiyle belgesele hayat verdi.

“Eğitim Aşkı ile Çarpan Bir Yürek”

25 yıl önce Çankaya Üniversitesini kuran ve yükseköğretimde uluslararası bir marka yaratan Sıtkı Alp’in başarı hikâyesinin, zorlu koşullara rağmen eğitim almak isteyen herkese ilham olacağını söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Can Çoğun, “Hayatını eğitime adayan, eğitim kurumlarıyla her yaştan öğrencinin yaşamına yön veren Kurucumuz ve Mütevelli Heyeti Başkanımız Sıtkı Alp’in eğitim yolculuğu belgesel oldu.  Eğitim tutkusuyla hareket eden, binlerce öğrenciyi burslu olarak yetiştiren ve ülkemize kazandıran hocamız Sayın Sıtkı Alp, belgeselde de söylediği gibi doğduğu, doyduğu ülkesine borcunu, eğitim-öğretime yaptığı yatırımlarla ödüyor. Önce Arı Okulları, ardından Çankaya Üniversitesi gibi saygın kurumları bu ülkeye kazandıran eğitim neferi Sıtkı Alp’in yaşam öyküsünün anlatıldığı belgeselin her saniyesinde onun eğitim için çarpan yüreğini görüyor ve bu azme bir kez daha hayran oluyorsunuz.” dedi.

“Sıtkı Alp’in Yaşam Öyküsünü İzleyiciyle Buluşturmak Çok Kıymetli”

Belgeselin çekimlerini ve prodüksiyonunu gerçekleştiren Tif Yapım’ın kurucusu, yapımcı ayrıca Arı Okulları ile Çankaya Üniversitesi mezunu olan Ufuk Akgün, duygularını şu sözlerle anlattı: “Çankaya Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Sıtkı Alp ile çalışmak, büyük bir hayalle çıktığı yolda elde ettiği başarılara zaman yolculuğunda şahitlik etmek benim için büyük bir gurur. Ülkemize eğitim alanında büyük hizmet veren ve yatırımlar yapan, geçmişten gelen öğretmenlik tecrübesi ve eğitim tutkusuyla binlerce öğrencinin yaşamına dokunan Sıtkı Alp hocamızın yaşam öyküsünü izleyiciyle buluşturmak benim için çok kıymetli. Bu vesileyle ben de mezun olduğum Üniversitenin kurucusu Sayın Sıtkı Alp’e bir kez daha teşekkür ediyorum.”

 


Duyuru Ekleme Tarihi : 13.12.2022 13:50


Duyuru Güncelleme Tarihi : 14.03.2023 09:52