Çankaya Üniversitesi -
×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Bilim Kahramanları Üniversitemizde Yarıştı

Dünyanın en büyük gençlik ve çocuk organizasyonlarından biri olan ve Türkiye’de “Bilim Kahramanları Buluşuyor” adıyla gerçekleştirilen ‘FIRST LEGO League Turnuvası’nın Ankara etabı, 6-7 Mayıs 2023 tarihlerinde Çankaya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde büyük bir coşkuyla gerçekleşti.  

Enerjisa ana desteğiyle düzenlenen turnuvada ortaokul ve lise öğrencilerinden oluşan takımlar, kendilerine verilen görevlere uygun robot tasarlayarak jüri karşısına çıktı.

Bu yıl "SUPERPOWERED" temasıyla hayata geçirilen 19. Sezon Ankara Yerel Turnuvalarının gün sonunda ödül töreni düzenlendi. Çankaya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene; Sıtkı Alp Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Arı Okulları Genel Müdür Yardımcısı Seda Tarman, Çankaya Üniversirtesi Rektör Vekili Prof. Dr. H. Hakan Maraş, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Buket Akkoyunlu ve Prof. Dr. Nihat Solakoğlu, Çankaya Üniversitesi Genel Sekreter Vekili Özcan Yılmaz, Bilim Kahramanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir, Bilim Kahramanları Derneği gönüllüleri, öğrenciler ve aileler katılım sağladı.

Tüm katılımcı takımlara madalya verilen törende Ortaokul Yerel Turnuvasının şampiyonu Bahçeşehir Koleji’nden Procyon takımı, ikincisi Doğa Okulları’ndan Alcor Mızar takımı, üçüncüsü Büyük Kolej’den Big Team takımı oldu. Lise Turnuvasında ise birincilik ödülünü Ordu-Giresun Bahçeşehir Koleji’nden Spark Takımı, ikincilik ödülünü Sınav Koleji’nden EAGLE takımı kazandı. Turnuvada Arı Okulları’nın ROBOBEE takımı da Yenilikçi Proje Birincilik ödülü elde etti.

“BİLİM KAHRAMANLARI DERNEĞİ’Nİ GÖNÜLDEN DESTEKLİYORUZ”

Ödül töreninde konuşan Çankaya Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. H. Hakan Maraş, “Yükseköğretimde çeyrek asrı aşkın tecrübesiyle, bilimin ışığında çalışmalarını sürdürmekte ve başarılarıyla ülkemizin öncü ve saygın üniversiteleri arasında yer edinen Çankaya Üniversitesi olarak böylesine güzel bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın tatlı gururunu yaşıyoruz. Güçlü akademik kadromuz ile referans gösterilen, takip edilen ve yol açan bilimsel çalışmaları, uluslararası standartlardaki eğitim kalitesi, son teknoloji ile desteklenen eğitim-öğretim ortamları ve modern kampüs olanaklarıyla Çankaya Üniversitesi, dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen yükseköğretim kurumları arasında yerini almıştır. Üniversitemiz akademisyenlerinin bilimsel araştırmadaki başarılarının yanı sıra öğrencilerimiz de, ülkemizin güzide örnek bilim kahramanları sizler gibi, fark yaratan çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası ortamlarda bizleri gururlandırmaktadır. Çankaya Üniversitesi olarak; bilimsel düşünce ve bilimsel farkındalığın toplumun her kesiminde yayılması ve teşvik edilmesi için çalışmalar yapan, çocuk ve gençlerin erken yaşta bilimle buluşmalarını sağlayan Bilim Kahramanlari Derneği’ni gönülden destekliyoruz.  Bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen Bilim Kahramnaları Derneği’nin tüm gönüllülerine ve başta ana sponsor Enerjisa olmak üzere desteğini esirgemeyen kurum ve kuruluşlara şükranlarımı sunuyorum. Bugün ekip çalışmasıyla büyük bir mücadele sergileyen tüm takımları tebrik ediyor, geleceğin mühendisleri, bilim insanları, girişimcileri olan sizlere çalışmalarınızda başarılar diliyorum.” dedi.

 “BU SEZON 50 İLDEN 428 TAKIM VE 4 BİNE YAKIN KATILIMCIYI 20 YEREL TURNUVADA MİSAFİR EDECEĞİZ”

Ödül Töreninin açılış konuşmasını yapan Bilim Kahramanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir ise şöyle konuştu:

“Bilim Kahramanları Derneği olarak amacımız bilimin, bilimsel düşüncenin ve bilimsel farkındalığın toplumun her kesimine yayılması ve teşvik edilmesi için çalışmalar yapmak, çocuk ve gençlerin erken yaşta bilimle buluşmalarını sağlamak. Bu amaçlar doğrultusunda Türkiye’nin farklı şehirlerinde çeşitli projeleri yaygınlaştırmak için gönüllülerimizle birlikte çalışıyoruz. Bu sezon 50 ilden 428 takım ve 4 bine yakın katılımcıyı İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Mersin illerinde ve çevrim içi olarak düzenlediğimiz 20 yerel turnuvada misafir edeceğiz. Enerjisa ana desteğiyle yürüttüğümüz 1. Ankara Ortaokul turnuvamıza 6 farklı şehirden 30 takım ile birlikteyiz. Ankara turnuvalarının ev sahibi Sıtkı Alp Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Seda Tarman’a ve Çankaya Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hadi Hakan Maraş’a,Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Buket Akkoyunlu ile Prof. Dr. Nihat Solakoğlu’na ve tüm akademik ve idari birim yöneticilerine çok teşekkür ederiz.”

TEŞEKKÜR PLAKETİ TAKDİM EDİLDİ

Bilim Kahramanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir, Çankaya Üniversirtesi Rektör Vekili Prof. Dr. H. Hakan Maraş ile Sıtkı Alp Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Arı Okulları Genel Müdür Yardımcısı Seda Tarman’a turnuvalara ev sahipliği yapmaları nedeniyle teşekkür ederek plaket takdiminde bulundu.

 


Duyuru Ekleme Tarihi : 10.05.2023 13:57


Duyuru Güncelleme Tarihi : 25.05.2023 11:56